Informácie o projekte
Prečo vznikol projekt
Jazdíte autom? Viete zároveň, že krajine je nutné tento náš komfort niečím vykompenzovať, aby nechýbala? Potom ste u nás správne! Nie je ľahostajná naša česká príroda. Pretože vieme, že príroda je naše bohatstvo, tak za každú diaľničnú známku, ktorú u nás získáte dáme bokom časť peňazí a zasadíme za ne stromy!
Viac o projekte ao počte zasadených stromov nájdete
Na čo využívame manipulačný poplatok?
Z manipulačného poplatku odrátavame externé prevádzkové náklady, ako je napríklad DPH, platobná brána a ďalšie. Vznikne nám marža, z ktorej venujeme 30 % na výsadbu stromov. 30 % nám umožňuje denne zasadiť niekoľko desiatok stromov. Zostávajúce financie sú potom používané na rozvoj nášho projektu. Na webových stránkach nájdete celkový počet stromov, ktorý bol už vysadený. Je dôležité zdôrazniť, že nie sme oficiálnym predajcom diaľničných známok. Za oficiálneho predajcu možno považovať iba eznamka.sk Naša služba je prepredajcom s pridanou hodnotou. To znamená, že za každú diaľničnú známku zakúpenú u nás, prispievate na výsadbu stromu a tým pomáhate pri ochrane životného prostredia.
Spustenie Sloveského projektu ECOVEJ pre výsadbu stromov.
Globálne otepľovanie je dlhodobým trendom zvyšovania priemerných teplôt na Zemi. Podľa väčšiny vedcov je hlavnou príčinou globálneho otepľovania činnosť ľudí a predovšetkým emisie skleníkových plynov, ako je oxid uhličitý. Tieto plyny spôsobujú, že slnečné žiarenie zostáva uväznené v atmosfére, čím dochádza k postupnému zvyšovaniu teploty. Dôsledky globálneho otepľovania sa prejavujú v extrémnom počasí, zmenách zrážkových vzorov, zvyšovaní morskej hladiny a dopade na zdravie ľudí a ekosystémov. Vzhľadom na tieto dôsledky sa medzinárodné spoločenstvo snaží obmedziť emisie skleníkových plynov a obmedziť globálne otepľovanie prostredníctvom dohôd, ako je Parížska dohoda. Podľa prieskumov NASA k najväčším zmenám v klíme začalo dochádzať od roku 1990. V tomto období sa postupne zvyšovala priemerná teplota. K najväčšiemu nárastu však došlo od roku 2000 a tento trend sa dodnes neustále zvyšuje vďaka tvorbe veľkého množstva emisií.
Aký je cieľ projektu SKZNAMKA ?
Emisie, ktoré vznikajú napríklad pri prevádzke automobilov, sú jedným z najväčších zdrojov skleníkových plynov v Európskej únii. V roku 2019 mala doprava na svedomí takmer štvrtinu všetkých CO2 plynov, ktoré vznikli v EU. Doprava tiež spôsobuje viac ako dvojnásobok CO2 emisií než priemysel. Ak si potom porovnáme, ktorá doprava spôsobuje najviac emisií, je na prvom mieste cestná doprava s takmer 72 %, z čoho je 60 % osobných automobilov. Tieto emisie spôsobujú globálne otepľovanie, ktoré má vplyv na celú planetu. Vďaka otepľovaniu dochádza napríklad k táneniu ľadovcov. Dochádza tak k ohrozeniu celých ekosystémov, ktoré sa rúcajú. K takému procesu teraz dochádza napríklad v nám blízkych Alpách, kde tánením sú ohrozené bezstavovce. Na tieto hrozby upozorňuje aj Európsky parlament: Jedno z jeho upozornení hovorí, že od 19. storočia sa priemerná teplota zvýšila už o 2°C.
Spôsobom, ako spomaliť globálne otepľovanie, je vysadenie viac lesov a rastlín. V súčasnosti lesy pokrývajú približne 30 % povrchu súše a ich význam pre život na Zemi nemožno dostatočne oceniť. Lesy hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii klímy, keďže produkujú kyslík a absorbujú oxid uhličitý - jeden z hlavných skleníkových plynov, ktorých nadmerná koncentrácia môže prispieť k globálnej zmene klímy.
Ľudstvo po tisíce rokov využíva lesy ako cenný zdroj surovín. Viac ako polovica ťaženého dreva slúži ako palivo, vo stavebníctve, nábytkárskom priemysle, na výrobu papiera a celulózy.
Ak sú lesy správne hospodárené, môžu byť obnoviteľným zdrojom. Les zničený ohňom má prirodzenú schopnosť obnovy. V prípade rozsiahleho kácenia tropických dažďových lesov alebo poškodenia lesných ekosystémov emisiami však nie je možné lesnú biomasu jednoducho obnoviť. V dôsledku toho potom dochádza k zmenšovaniu lesných plôch, čím sa ukladá menej CO2 z atmosféry a celý efekt globálneho otepľovania sa zrýchľuje. Lesy sú kľúčové pre udržanie klimatických podmienok na lokálnej, regionálnej i globálnej úrovni, a tiež pre udržanie biodiverzity.
Odlesňovanie a zmeny v charaktere aktívneho povrchu môžu mať vážne následky, ako je zvyšovanie extrémov počasia a zmeny v priestorovom rozložení meteorologických prvkov. Ďalším významným dôsledkom odlesňovania je intenzifikácia erozných procesov a zrýchlenie odtoku, čo môže viesť k dezertifikácii a katastrofálnym povodniam. Preto je zastavenie odlesňovania kľúčové pre ochranu krajiny a biodiverzity.
Na medzinárodnej úrovni sa zástupcovia 141 krajín zaviazali zastaviť a obrátiť úbytok lesov a degradáciu pôdy do roku 2030. Tento záväzok je kľúčový pre dosiahnutie cieľa zastaviť globálne otepľovanie pod kritickou hodnotou 1,5 °C. Avšak, tieto záväzky nie sú právne záväzné a vymáhateľné, a môže byť náročné ich splnenie.
Výsadba stromov v Slovenskej republike má nielen pozitívny dopad na znižovanie emisií CO2, produkovaných automobilmi, ale tiež prispieva k zachovaniu biodiverzity a podpore prírodného kolobehu. Lesy sú domovom pre mnoho živočíšnych druhov a hmyzu, čo je dôležité pre udržanie ekosystémov a klimatických podmienok.
Ako môžeme vidieť, prítomnosť stromov je kľúčová pre budúcnosť života na našej planéte. Preto je cieľom nášho projektu výsadba ďalších stromov a znovuzalesnenie Zeme, aby bola naďalej obývateľná. Za týmto účelom na našej stránke pripočítavame k nákupu diaľničnej známky manipulačný poplatok, ktorý je použitý pre výsadbu nových stromov. Vysadili sme už cez 30 000 nových stromčekov na ploche približne 60 hektárov. Podporou nášho projektu tak skutočne pomáhate a vraciate prírode to, čo spôsobila vaša uhlíková stopa jazdou po diaľnici. Kompenzácia vzniknutých emisií zakúpením diaľničnej známky.
Kúpte si u nás diaľničnú známku a prispievajte tak na novo vznikajúce ekosystémy, ktoré nám môžu pomôcť obrátiť globálnu hrozbu, ktorú globálne otepľovanie predstavuje. Na výber máte ročnú diaľničnú známku, mesačnú diaľničnú známku a desaťdennú diaľničnú známku.
Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Glob%C3%A1ln%C3%AD_oteplov%C3%A1n%C3%AD
Globálne otepľovanie láme stále nové rekordy a teraz je to vidieť viac ako inokedy. Teplotná špirála Zeme vyzerá naozaj hrozivo.
Ak ste si diaľničnú známku už zakúpili na inom portáli, ale stále chcete prispieť na náš projekt ECOVEJ, máme pre vás riešenie. Môžete prispieť cez náš príspevkový odkaz, ktorý je tiež možné zdieľať na sociálnych sieťach. Cena príspevku sa pohybuje v rozmedzí 100 až 150 Kč, čo zodpovedá aktuálnemu príspevkovému eko poplatku u nami ponúkaných diaľničných známok.